ZÁVĚREČNÝ SLAVNOSTNÍ KONCERT

Neveklov NEVEKLOV
aula základní školy Jana Kubelíka
sobota 25. listopadu v 19 hod.

KOMORNÍ ORCHESTR QUATTRO
Český chlapecký sbor Boni pueri, sbormistr P. Horák
Sólistky: Lucie Silkenovásoprán
             Petra Vondrovámezzosoprán
Dirigent: Marek Štilec

Slovem provází: Alfred Strejček

     Program:
Svatováclavský chorál
Josef Suk
1874 – 1935
Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a
Sylvie Bodorová
*1954
Tři žalmy pro mezzosoprán a smyčcový orchestr
I. Pohleď, Hospodine, na mé ponížení
II. Nebudu se báti zlého
III. Veď mé kroky
Giulio Caccini
cca 1551 – 1618
Ave Maria
César Franck
1822 – 1890
Panis Angelicus
Johann Sebastian Bach
1685 – 1750
Jesus bleibet meine Freude
Georg Friedrich Händel
1685 – 1759
Hallelujah z oratoria Mesiáš
Giovanni Battista Pergolesi
1710 – 1736
Stabat Mater
I. Stabat mater dolorosa
II. Cujus animam gementem
III. O quam tristis at afflicta
IV. Quae moerebat et dolebat
V. Quis est homo
VI. Vidit suum dulcem natum
VII. Eja mater fons amoris
VIII. Fac ut ardeat cor meum
IX. Sancta Mater, istud agas
X. Fac ut portem Christi mortem
XI. Inflammatus et accensus
XII. Quando corpus morietur

 

Boni pueri Český chlapecký sbor BONI PUERI - sbormistr Pavel Horák

Český chlapecký sbor Boni pueri byl založen v roce 1982.
Patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům.
Dvousetčlenný sbor dosud absolvoval více než 3500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii.
Je jmenován kulturním velvyslancem sborové federace při Evropské unii.

Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982. Patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí ke sboru, který působil od 12. století při Chrámu sv. Víta v Praze. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 – 19 let, dosud absolvoval více než 3500 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích (mj. předávání státního vyznamenání Siru Nicholasi Wintonovi, státní návštěva prezidenta SRN Joachima Gaucka, prezidentky Jižní Koreje, rakouského prezidenta Heinze Fischera, čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga nebo královny matky Bhútánského království).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin, Manfred Honeck), natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA (Grace Cathedral San Francisco), Kanadě (Winspear Hall Edmonton), Japonsku (Tokyo Bunka Kaikan Hall), Jižní Koreji (Seoul Arts Centre), Číně (National Centre the for Performig Arts Beijing, Shanghai Oriental Art Centre), Velké Británii, Nizozemí (Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam), Dánsku, Francii, Itálii (Basilica di S. Maria Maggiore Bergamo), Rusku (Světlanovský sál, Čajkovského síň), Německu (Meistersingerhalle Norimberk) aj.
Sbor je také zván na světové hudební festivaly (Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia – Brusel 1998, AmericaFest – Minneapolis 1998 a 2002, Jeonju Sori Festival– Korea 2002, Shanghai International Arts Festival 2010, Moskevský velikonoční festival 2013, Moskevský vánoční festival duchovní hudby 2015, Concentus Moraviae 2012, 2014, 2015, 2016, Smetanova Litomyšl 2002, 2005 – 2x, 2009, 2012 – 4x, 2014). V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů „World Festival of Singing for Men and Boys“, jeho druhý ročník hostí i v roce 2008. Členové Boni pueri účinkují i jako sólisté v operních představeních (W. A. Mozart: Kouzelná flétna – Teatro dell’Opera di Roma 2004) nebo jsou zváni pro sólové party (A. L. Webber – Requiem).
Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2006 otevírali sborový cyklus v pražském Rudolfinu a v roce 2007 se podíleli na koncertním provedení opery Karola Szymanowskeho Król Roger. V roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala u příležitosti oslav výročí skladatelova narození a také k monumentálnímu provedení Mahlerovy 8. Symfonie – Symfonie tisíců pod taktovkou Christopha Eschenbacha (Praha, Hannover, Hamburk).
Mezi další významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí, provedení celého triptychu Responsorií J. D. Zelenky či provedení Vánočního oratoria J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého, Mše D dur A. Dvořáka aj. Mezi další projekty patří premiérové nahrávky děl českýchbarokních autorů – J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky. Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards, nahrávka Brittenova A Ceremony of Carols byla v listopadu 2004 oceněna titulem Recording of the month. V repertoáru sboru jsou také scénická provedení dětské terezínské opery Brundibár Hanse Krásy i barokní opery Henryho Purcella The Fairy Queen či Dioclesian. Boni pueri se podíleli na znovuobjevení díla skladatelů Jana Křtitele Vaňhala nebo Jana VáclavaTomáška.
Sbor se věnuje také současné hudbě, ve světových premiérách nastudoval a provedl unikátní 4D audiovizuální projekt Hlasy světla skladatele Roberta Jíši s britskou sopranistkou Christinou Johnston nebo Requiem Aleše Březiny s Ivou Bittovou a Vojtěchem Dykem s orchestrem Musica Florea. Zároveň natáčí filmovou hudbu (Missing – pro hollywoodskou produkci, Století Miroslava Zikmunda, 3D dokumentární film Aldabra apod.)
Českému chlapeckému sboru Boni pueri byl v roce 2015 opětovně udělen titul kulturního velvyslance sborové federace při Evropské unii „AMBASSADEUR CULTUREE DE L´UNION EUROPÉENNE“ a od září 2006 se stal prvním sborovým tělesem v České republice, které zaštítila soukromá umělecká škola zařazena do rejstříku škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Lucie Silkenová LUCIE SILKENOVÁ - soprán
Již během studií na HAMU na sebe tato mladá pěvkyně výrazně upozornila, nejprve v divadle SeMaFor po boku Jiřího Suchého a poté v hlavních rolích oper, které studenti nastudovali pro divadlo F. X. Šaldy v Liberci. S vítězstvím v mezinárodních soutěžích se jí otevřela cesta na další operní scény po celé České republice. Tou nejvýznamnější scénou je Národní divadlo v Praze, kde od roku 2010 pravidelně hostuje. I její koncertní činnost je obdivuhodná. Již rok po ukončení studií měla svůj sólový recitál na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské Jaro. V únoru 2012 byla přizvána dirigentem Jiřím Bělohlávkem k provedení role Terinky v koncertním uvedení Dvořákovy opery Jakobín s BBC Symphony Orchestra v Londýně. V březnu 2013 debutovala v jižní Americe pod vedením světově uznávaného dirigenta Osmo Vänskä, který řídil Orquestra Sinfônica do Estado de Sao Paulo a společně uvedli Glagolskou mši Leoše Janáčka. V dubnu 2014 byla jako jediná česká sólistka vybrána legendárním dirigentem Helmuthem Rillingem k provedení Beethoveny Missy solemnis se Symfonickým orchesrem FOK v pražském Obecním domě. V květnu 2014 byla přizvána fenomenálním dirigentem Ivánem Fischerem k evropskému turné s Budapest Festival Orchestra a uvedli společně koncertní verzi Dvořákovy opery Rusalka.

 

Alfred Strejček PETRA VONDROVÁ - mezzosoprán
Mezzosopranistka Petra Vondrová se narodila v Kolíně, kde také získala své první hudební vzdělání v ZUŠ Františka Kmocha. V roce 2012 absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Brigity Šulcové. Mimo to úspěšně vystudovala bakalářské studium ekonomie na ČZU v Praze. Nyní pokračuje ve studiu na Akademii múzických umění v Praze u prof. Magdalény Hájossyové. Vedle studií se účastnila mistrovských kurzů v Karlových Varech u prof. A. Carangela, prof. N. Hillebranda a prof. M. Blahušiakové a písňového pěveckého kurzu Dagmar Peckové v Praze.
Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a držitelkou Ceny Divadla J.K.Tyla, Ceny F.X. Šaldy, Ceny Mezinárodního hudebního fetivalu Pražské jaro, Ceny Festivalu Mahler 2000 a Ceny Bel canto zpěvu prof. Magdalény Hájossyové. Mezi její další soutěžní úspěchy patří 2.cena v soutěži Pražský pěvec roku 2011.
Již během studií se podílela na nastudování dětské opery The little sweep od Benjamina Brittena pod záštitou Církevního gymnázia v Praze, kde si zahrála roli Miss Baggott. Svou profesionální pěveckou kariéru zahájila v roce 2012 v divadle J.K. Tyla v Plzni, kdy v rámci oslav 200. let Pražské konzervatoře nastudovala Pucciniho operu Gianni Schicchi, ve které ztvárnila roli zrádné Zitti. V rámci projektu Opera Piccola di Praga hostovala v divadle Theatre Rigiblick v Zürichu, Theatre Wintertour a Stadt theater Langenthal s operou švýcarského autora P. Burkharda - Spiegel Das Kätzchen v roli čarodějnice Begine. Zároveň od roku 2010 pravidelně reprezentuje Českou republiku na recepcích pořádaných Velvyslanectvím Korejské a České republiky.
Od roku 2012 hostuje v Divadle J.K.Tyla v Plzni jako slepá matka Cieca (Ponchielli: La Gioconda), Martha (Gounod: Faust), Panna Róza (Smetana: Tajemství) a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Preziosilla (Verdi: La forza del destino), Princ Orlowski (Strauss: Netopýr), Ježibaba a Třetí žínka (Dvořák: Rusalka).
Zároveň již několik let spolupracuje se Zuzanou Michlerovou, mladou úspěšnou skladatelkou, jejíž operu Pramen a kantátu Médea premiérovala.
V rámci své umělecké činnosti spolupracuje s předními českými dirigenty, jako jsou František Drs, Tomáš Brauner, Jiří Štrunc, František Babický, Miriam Němcová, Pavel Baxa a další.

 

Alfred Strejček ALFRED STREJČEK - umělecký přednes
Vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O.Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E.F.Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyššího ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a j. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.