Kladruby KLADRUBY - REHABILITAČNÍ ÚSTAV
koncertní síň
pátek 10. listopadu v 18 hod.

PRAGA CAMERATA
Sólisté: Štěpánka Heřmánkovásoprán
            Miroslav Laštovkatrubka
Dirigent: Pavel Hůla

Slovem provází: Alfred Strejček

     Program:
Josef MYSLIVEČEK
1737 – 1781
Orchestrální kvintet Es dur
I. Allegro con brio
II. Largo
III. Presto
Jan Dismas ZELENKA
1679 - 1745
Laudate pueri Dominum
I. Laudate pueri
II. Quis sicut Dominus
III. Amen
Josef SUK
1874 - 1935
Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a
Bedřich SMETANA
1824 – 1884
Vltava (v úpravě pro smyčce)
--- přestávka ---
Georg Friedrich HÄNDEL
1685 – 1759
Let the Bright Seraphim, árie z oratoria Samson
Antonín DVOŘÁK
1841 - 1904
Dva valčíky op. 54 A dur a D dur
Leoš JANÁČEK
1854 - 1928
Suita pro smyčce
I. Moderato
II. Adagio
III. Andante con moto
IV. Presto
V. Adagio
VI. Andante

 

Štěpánka Heřmánková ŠTĚPÁNKA HEŘMÁNKOVÁ
Štěpánka HEŘMÁNKOVÁ se narodila v Praze a pochází z hudební rodiny. Již v dětství se věnovala zpěvu v Kühnově dětském sboru.V roce 1993 vykonala přijímací zkoušky na Státní konzervatoř, kterou absolvovala v roce 1999. Ve studiu však dodnes pokračuje u profesorky Evy Zikmundové. Již během studia na konzervatoři se věnuje také pedagogické činnosti a studiu hry na klavír. Hlavním oborem této výjimečné zpěvačky však je koncertní činnost. Je stálým hostem divadla J.K. Tyla v Plzni, hostovala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v ND Praha (Kouzelná flétna). Pravidelně také spolupracuje s různými symfonickými tělesy, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Západočeský symfonický orchestr Mariánské lázně, Karlovarský symfonický orchestr.V současné době se intenzivně věnuje studiu a interpretaci staré hudby, především barokní a klasické. Spolupracuje s různými soubory, např. Thuri ensemble, Trio Rondino con soprano (varhany, trubka, violoncello, soprán), a také s komorním souborem CONSORTIUM PRAGENSE, kde je stálou sopranistkou.Je možné ji slyšet na koncertních podiích nejen v Praze, ale také v Rakousku, Německu a Holandsku.

 

Miroslav Laštovka MIROSLAV LAŠTOVKA
Narodil se v Kladně. Od dětství se věnuje hře na housle, které posléze vystřídala trubka. Trubce se věnuje zprvu na LŠU, později po úspěšném vykonání přijímacích zkoušek i na Státní konzervatoři. Již během studia působil jako 1. trumpetista ve Středočeském symfonickém orchestru v Poděbradech. V roce 1987 se stal 1. trumpetistou Mezinárodní filharmonie mládeže, řízené J. Bělohlávkem. Se kterou podnikl o rok později turné po východní Evropě. V roce 1988 se zúčastnil soutěže trumpetistů v Brně, kde získal v rámci tehdejší ČSSR 1. cenu. Na základě této soutěže především snahou o co nejdokonalejší zvládnutí nástroje vykonal v r. 1988 zkoušku na AMU v Praze a byl přijat. Po pětiletém studiu ukončil AMU státní závěrečnou zkouškou a titulem Magistr hudby. Na AMU se plně uplatnila záliba M. Laštovky ve hře na vysokou trubku, kterou zde také vystudoval. Kromě několika soutěží se zúčastnil i mistrovských barokních kurzů (v Blankenburgu). V současné době je členem orchestru Státní opery Praha a jako sólista působí nejen v Praze, ale i v celém českém regionu. Společně s komorním souborem CONSORTIUM PRAGENSE podnikl koncertní turné po Itálii, BRD, Španělsku. Kromě tohoto souboru spolupracuje již několik let jako sólista s komorními orchestry VIRTUOSI PRAGENSE a MUSICI DI PRAGA, se kterým má i kompaktní desku. Vedle této orchestrální činnosti se ve velké míře věnuje činnosti komorní, neboť koncertuje s předními varhaníky a tato činnosti se ještě šířeji prohloubila spojením trubky, varhan a sopránu, mezzosopránu, tenoru či basu. V neposlední řadě se M. Laštovka věnuje interpretaci velkých barokních děl např. Magnificat. Velká mše h-moll, Vánoční oratorium atd…

 

Praga camerata PRAGA CAMERATA
Naše země je považována za velmoc v oblasti komorní hudby. Soubor PRAGA CAMERATA vychází z těchto tradic a z tradice souboru Pražští komorní sólisté, který vznikl již v roce 1961. U zrodu tohoto tělesa stál např. budoucí šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann. Dnešní umělecký vedoucí souboru Praga Camerata PAVEL HŮLA byl členem Pražských komorních sólistů již od roku 1972. Specifikou tohoto tělesa je, že jeho členové jsou vynikajícími instrumentalisty - hráči, kteří se věnují většinou pouze komorní hudbě. Svoje základní smyčcové obsazení (14 hráčů) rozšiřuje Praga Camerata příležitostně o dechové nástroje, čímž tak nabízí další repertoárové možnosti. Samotný repertoár je široký, obsahuje významná díla barokní, klasická, romantická i současná.
Kromě vystupování na domácích pódiích je soubor od roku 2003 pravidelně zván na koncertní turné do Japonska, v roce 2004 mj. v rámci Dvořákova Festivalu. V minulém roce koncertovala Praga Camerata též ve Španělsku a Německu. V roce 2006 soubor hostoval mj. v komorním cyklu FOK v rámci jubilejních oslav W. A. Mozarta a vystoupil též ve Francii. První CD souboru mj. se slavným Schubertovým kvartetem „Smrt a dívka“ v úpravě Gustava Mahlera získalo vysoké ocenění zahraniční odborné kritiky. V únoru 2008 soubor hostoval na prestižním festivalu ve francouzském Nantes, věnovanému výročí Fr. Schuberta.
Uměleckým vedoucím komorního orchestru Praga Camerata je od roku 2001 PAVEL HŮLA, primárius Kocianova kvarteta, (www.concerts-prague.cz/Kocian/) všestranný houslista, jenž ve své činnosti úspěšně spojuje jak sólovou tak i komorní hru.

 

Pavel Hůla PAVEL HŮLA - dirigent
dvojnásobný vítěz Kocianovy houslové soutěže a laureát mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga je absolventem Akademie múzických umění v Praze. Od roku 1975 je primáriem Kocianova kvarteta, s kterým absolvoval přes 3200 koncertů po celém světě a nahrál více než pět desítek CD. V roce 1997 obdrželo Kocianovo kvarteto cenu Grand Prix du Disque Charles Cros v Paříži a na konci roku 2005 získalo cenu „Diapason d´or de 2005“ za nejlepší nahrávku roku v oblasti komorní hudby. Jako sólista vystupuje Pavel Hůla s našimi předními orchestry a také s dcerou Lucií - houslistkou jako Duo Virtuoso. Za nahrávku Dua Z. Kodályho a E. Schulhoffa (s M. Kaňkou) získal vysoce respektovanou cenu Diapason d´Or. Sólově vystoupil v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. V souvislosti s vedením souboru Praga Camerata se Pavel Hůla stále více zabývá i činností dirigentskou. Od roku 2006 působí Pavel Hůla též pedagogicky na pražské AMU.

 

Alfred Strejček ALFRED STREJČEK - umělecký přednes
Vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O.Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E.F.Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyššího ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a j. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.