Načeradec NAČERADEC
kostel sv. Petra a Pavla
pátek 27. října v 18 hod.

KVARTETO MARTINŮ
Lubomír HavlákI. housle
Libor KaňkaII. housle
Zbyněk Paďourekviola
Jitka Vlašánkovávioloncello

Sólisté: Hana Jonášovásoprán
           Vladimír Rejlektrubka

Umělecký přednes: Alfred Strejček

     Program:
Ludwig van Beethoven
1770 – 1827
Smyčcový kvartet F dur op. 18 č. 1
I. Allegro con brio
II. Adagio affettuoso ed appasionato
III. Scherzo. Allegro molto
IV. Allegro
Antonio Vivaldi
1678 – 1741
Laudate, žalm 12 in d minor
X. Amen
Jan Dismas Zelenka
1679 – 1745
Laudate pueri Dominum D dur ZWV 81
I. Laudate pueri
III. Amen
Antonín Dvořák
1841 – 1904
Cypřiše (pro smyčcové kvarteto) op. 152
II. V tak mnohém srdci mrtvo jest (Allegro ma non troppo)
III. V té sladké moci očí tvých (Andante con moto)
VI. Ó, zlatá růže spanilá (Andante moderato)
XI. Nad krajem vévodí lehký spánek (Allegro scherzando)
Antonio Vivaldi
1678 – 1741
Gloria RV 588
VI. Domine Deus
Georg Friedrich Händel
1685 – 1759
"Let the Bright Seraphim"
árie z oratoria Samson HWV 57

 

Kvarteto Martinů KVARTETO MARTINŮ
Kvarteto Martinů vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři ve třídě prof. Viktora Moučky, člena Vlachova kvarteta. Během dalšího studia na AMU přešli členové kvarteta pod vedení prof. Antonína Kohouta, člena Smetanova kvarteta, a pod názvem Havlákovo kvarteto zahájili úspěšnou koncertní činnost. Zároveň sbírali zkušenosti na interpretačních kursech u renomovaných kvartetních souborů (Tel Aviv kvarteto, Amadeus kvarteto, Guarneri kvarteto, Julliard kvarteto ad.). Kvarteto se zúčastnilo osmi mezinárodních soutěží, odkud si přivezlo 8 cen a 7 laureátských titulů. Mezi nejvýznamnější patřily soutěže v Portsmouth (Velká Británie), ARD (Mnichov), Evian (Francie), Pražské jaro a další. V roce 1985 přijalo kvarteto do svého názvu jméno českého skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby.
Kvarteto vystupovalo ve většině evropských zemí a pravidelně absolvuje turné po USA a Kanadě, Španělsku, Japonsku, Anglii aj. Koncertovalo na významných mezinárodních pódiích a festivalech v Brightonu, Bathu, na Festival City of London, na Orlando festival v Holandsku, na festivalech ve Finsku (Kuhmo), Švédsku, Paříži, Frankfurtu nad Mohanem, v londýnské Wigmore Hall, pařížské Opera de la Bastille, tokijské Casals Hall či v berlínském Schauspielhaus. Kvarteto Martinů je pravidelným hostem festivalu Pražské jaro. Účinkovalo též na středoevropském festivalu Europamusicale koncertem v Mnichově.
Během svého působení získalo kvarteto řadu významných ocenění. Mezi nejvýznamnější patří Cena českého komorního spolku z roku 1990, v roce 2001 získalo kvarteto zvláštní cenu Nadace B. Martinů za dlouholetou propagaci díla Bohuslava Martinů.
Pro vydavatelství NAXOS uskutečnili kvartetisté kompletní nahrávku sedmi smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů. Za druhé CD z tohoto 3CD kompletu získalo kvarteto v roce 2004 významné ocenění MIDEM v Cannes za nejlepší CD roku v oblasti sólové a komorní hudby 20. století. V roce 2003 vyšlo též CD se skladbami Bodorové (Terezín Ghetto Requiem) a Stevensona, které získalo významné ocenění (CD měsíce) na anglických internetových stránkách MW Classical Music Web.
Repertoár Kvarteta Martinů je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby. Kromě četných nahrávek pro Český rozhlas, Radio France, BBC, ARD, ORF jsou výkony kvarteta zaznamenány na CD Pantonu, Naxos, Harmonia Mundi, Studia Matouš, Romantic Robot, Arco Diva, Tonus aj.
Hana Jonášová HANA JONÁŠOVÁsoprán
je absolventkou HAMU v Praze u prof. Jany Jonášové. Již během studia na HAMU v Praze vystupovala pohostinsky ve Státním divadle v Ústi nad Labem a po absolutoriu zde přijala angažmá. Mimo role Despiny v Mozartově opeře Cosi fan tutte, která byla jejím absolventským představením, zde mimo jiné nastudovala role Zuzanky v Mozartově Figarově svatbě, Gildy ve Verdiho Rigolettu a Rosiny v Rossiniho Lazebníku sevillském.
Od roku byla 1991 stálým hostem Národního divadla v Praze a od roku 2002 sólistkou Státní opery Praha. V současné době je sólistkou Národního divadla v Praze. Vytvořila role W. A. Mozarta (Kouzelná flétna - 1. dáma, Cosi fan tutte – Fiordiligi a Despina, Figarova svatba – Zuzanka, Don Giovanni – Elvíra), k dalším rolím patří především Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském, Gilda ve Verdiho Rigolettu, ale i titulní role v opeře J. Joplina Treemonisha nebo Sára v Mertově opeře La Roulette. V roce 1999 natočila pro Supraphon a ČT roli Eleonory v opeře B. Martinů Slzy nože pod taktovkou J. Bělohlávka a v režii J. Nekvasila. Tato inscenace získala 2. cenu na festivalu Zlatá Praha.
Mimo divadelní činnost se věnuje i činnosti koncertní, písňové i oratorní tvorbě. Vystupuje s předními našimi i zahraničními orchestry a komorními tělesy (FOK, PFK, Virtuosi Pragenses, Státní filharmonie Brno, Královský orchestr Liverpool aj.). Spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem. Často hostuje v zahraničí (Polsko, Finsko, Dánsko, Belgie, Lucembursko, Německo, Rakousko, Anglie, Japonsko, Hong Kong aj).
Vladimír Rejlek VLADIMÍR REJLEKtrubka
patří mezi špičku českých hráčů na trubku. Narodil se v Táboře. Studoval na Konzervatoři a později na AMU v Praze ve třídě prof. V. Junka. V mezinárodní soutěži festivalu Pražské jaro 1978 získal první cenu a předtím v roce 1974 čestné uznání I. stupně za účast ve finále této soutěže. Je rovněž laureátem mezinárodní soutěže v Toulonu 1976. V roce 1979 získal společně s Českým žesťovým kvintetem třetí cenu na mezinárodní soutěži Maurice Andrého v Paříži. Tyto úspěchy mu otevřely cestu k mezinárodní koncertní činnosti. Jako sólista vystupuje v Evropě a Japonsku. Jeho repertoár tvoří díla literatury všech stylových epoch s akcentem na hudbu barokní a soudobou. Je profesorem na Akademii múzických umění v Praze, kde vede třídu hry na trubku. Od roku 1974 je členem orchestru opery Národního divadla v Praze, kde zastává místo sólotrumpetisty. Kromě toho působil jako první trumpetista České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského komorního orchestru. Je zván k provedení obtížných clarinových partů ve skladbách J. S. Bacha i dalších barokních autorů. Jeho uměleckou činnost doplňují mnohé studiové nahrávky.
Alfred Strejček ALFRED STREJČEK
Vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O. Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E. F. Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyššího ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a další. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.