Louňovice pod Blaníkem LOUŇOVICE pod BLANÍKEM
sobora 21. října v 18:30 hod.
pietní akt u pomníku J. D. Zelenky
           Louňovický zámek
           v 19 hod. koncert

VIVALDI COLLEGIUM PRAHA
Koncertní mistr Jiří Partyka
Sólisté: Václav Hudečekhousle
            Alžběta Vlčkovávioloncello

Básnickým slovem provází: Alfred Strejček

     Program:
Antonio Vivaldi
1678-1741
Sinfonie C dur RV 116
I. Allegro
II. Affettuoso
III. Presto
Antonio Vivaldi
1678-1741
Koncert G dur pro violoncello, smyčce a cembalo, RV 413
I. Allegro
II. Largo
III. Allegro
Jan Dismas Zelenka
1679 - 1745
Ouverture a 7 concertanti F dur ZWV 188
I. Aria-Menuett I.
II. Menuett II.
III. Siciliano
IV. Folie
Johann Benda
1714 - 1752
Koncert pro housle a orchestr G dur
I. Allegro
II. Grave
III. Allegro
Carl Stamitz
1745 - 1801
Orchestrální kvartet F dur, op. 4
I. Allegro assai
II. Andante ma Allegretto
III. Presto assai
Antonio Vivaldi
1678 - 1741
Koncert B dur pro housle, violoncello a orchestr, RV 547
I. Allegro
II. Andante
III. Allegro molto

 

Václav Hudeček VÁCLAV HUDEČEK - housle
Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě prof. Václava Snítila. Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jejich společné nahrávky.
Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervou tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech v rámci tradičních vánočních turné, nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. V roce 2007 u příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident republiky Václav Klaus V. Hudečkovi vysoké státní vyznamenání „Za zásluhy o stát v oblasti kultury a uměni“.

 

Alžběta Vlčková ALŽBĚTA VLČKOVÁ - violoncello
Alžběta Vlčková absolvovala pražskou konzervatoř (prof. J. Páleníček) a za studií na Hudební fakultě AMU byla posluchačkou ve třídě doc. Miroslava Petráše. V roce 1992 se stala finalistkou Mezinárodní violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením A. May, Z. Nelsové, St. Apolína, T. Kühne a absolvovala půlroční stáž na Konzervatoři v Paříži ve třídě prof. Rolanda Pidoux. Často vystupuje jako solistka s předními českými orchestry. Je vedoucí skupiny violoncell Talichova komorního orchestru. Pedagogicky působí na New Yorské Universitě v Praze. Kromě solové činnosti se intenzivně věnuje komorní hudbě.
Alžběta Vlčková je od roku 1995 členkou Artemiss Tria, které má za své dvacetileté působení na svém kontě řadu úspěchů.
Od roku 1998 se soubor pravidelně účastní mezinárodních soutěží. Výborným startem bylo třetí umístění v soutěži Bohuslava Martinů, které předznamenalo další úspěchy. Hned v následujícím roce trio získalo třetí cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů Stichting Charles Hennen Concours v Holandsku. V dalších dvou letech se dostalo až do semifinále prestižních soutěží Premio trio di Trieste Inernational Chamber Music Competition /Itálie/ a čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže komorní hudby v Osace (Japonsko). V roce 2004 si trio vybojovalo semifinálovou účast v Kuhmo International Chamber Music Competition (Finsko). V březnu 2004 soubor zvítězil v soutěži "Premio Carlo E. Soliva 2004" v Itálii.
V roce 1997 a 2000 byl soubor vybrán jako jediný z České republiky na kurzy vedené Pražským triem /Francie -Villecroze/. Na základě zisku titulu laureáta na mezinárodní soutěži v Holandsku v roce 1999 bylo trio pozváno k hostování na festivalu Waal concerten /Holandsko-Nijmegen/, se kterým byl spojen i mistrovský kurs vedený členy Orpheus kvarteta. Ještě téhož roku ArteMiss trio přivítala Mozartova Akademie /Rakousko-Salzburg/, kde interpretky spolupracovaly na čtrnáctidenních mistrovských kursech s Vasilem Lobanovem.
Kromě výše uvedených úspěchů je soubor zapsán od roku 2000 na Prémiové listině mladých Nadace Českého hudebního fondu. V roce 2002 mu byla udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu za přínos v oblasti komorní hudby. V roce 2003 získal soubor Cenu Karlovarského symfonického orchestru za nejlepší výkon v rámci mezinárodního festivalu Mladé pódium v Karlových Varech.
Klavírní trio ArteMiss úspěšně koncertuje v Čechách i zahraničí. Je často zváno na festivaly např. Mladá Praha, Festival Bohuslava Martinů, Janáčkův Máj, Mladé pódium aj., ze zahraničních Zeitwende /St. Gallen, Švýcarsko/, Wall concerten /Nijmegen/, Kuhmo (Finsko), dále na festivaly v Německu, Francii, Slovinsku, Bulharsku aj. Svou koncertní činnost rozšiřuje i o spolupráci s komorními orchestry /Talichův komorní orchestr, Janáčkův komorní orchestr, Český komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Komorní orchestr Berg aj./. O prezentaci ArteMiss Tria pravidelně projevuje zájem Český rozhlas a Česká televize.

 

Alfred Strejček ALFRED STREJČEK - průvodní slovo
Vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O.Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E. F. Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyššího ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a j. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.