Benešov BENEŠOV
kostel sv. Mikuláše
sobota 14. října v 17 hod.

PĚVECKÝ SBOR BENEŠOVSKÝCH UČITELEK
SUKŮV KOMORNÍ SBOR a L’ASENZIO PRAHA


Sbormistři:
Tomáš Pergel, Helena Sochová a Ludmila Bajerová

Sólisté: Lenka Pergelovásoprán
Dana Jelínkováalt
Ondřej Sochatenor
Jiří Seberabas
Milan Janoušekvarhany
Silvia Královávioloncello

Slovem provází: Jan Čenský

     Program:
Jan Dismas Zelenka
1679 - 1745
Mše Narození Páně D dur ZWV 8
III. Gloria. Domine Deus
XIII. Benedictus
Jaroslav Smolka
1933 - 2011
Gloria pro ženský sbor a violoncello
Antonín Dvořák
1841 - 1904
Mše D dur op. 86 "Lužanská"
I. Kyrie. Andante con moto
II. Gloria. Allegro vivace
III. Credo. Allegro ma non troppo
IV. Sanctus. Allegro maestoso
V. Benedictus. Lento
VI. Agnus Dei. Andante

 

Pěvecký sbor benešovských učitelek PĚVECKÝ SBOR BENEŠOVSKÝCH UČITELEK
vznikl na podzim roku 1981 a pracoval pod vedením Dr. Jaroslavy Modrochové. Brzy začal vystupovat na koncertech v Benešově i okolí, pravidelně se s úspěchem zúčastňoval soutěže "Písně přátelství", dvakrát koncertoval v Bulharsku, natočil pořad pro pražský rozhlas a zpíval také v katedrálách německých měst Míšně a Výmaru. Po několika letech se z tohoto sboru vydělil Sukův komorní sbor a členky původního Sboru benešovských učitelek pokračovaly v práci pod vedením Ing. Tomáše Pergela. Důsledná hlasová výchova a spolupráce s paní Ludmilou Hanzalíkovou přinesly své ovoce a úroveň pěveckého projevu sboru rostla. Zejména po listopadu 1989 začal sbor koncertovat v zahraničí. Navštívil Rusko s Pobaltskými republikami, Finsko, Rakousko, Belgii, Anglii, Německo, Dánsko a Švédsko. Významným úspěchem tohoto pěveckého sboru byla mimo jiné účast v mezinárodní soutěži "Pražské dny sborového zpěvu", odkud si v roce 1991 přinesl umístění ve stříbrném pásmu. Repertoár tvoří široké spektrum hudby světské i duchovní od nejstarších dob až po současnost.

 

l'Asenzio Komorní smíšený sbor l'Asenzio
byl založen v roce 1990, kdy se dalo dohromady několik členů z pražského dětského sboru. Postupně se pak přidávali další sboristé.
V současné době je ve sboru 25 až 30 zpěváků, jejichž průměrný věk je cca 30 let. Od počátku sbor vedl sbormistr Tomáš Pergel. Od srpna 2008 vede sbor Ludmila Bajerová. Kromě sborového zpěvu je důležitou součástí pravidelná týdenní letní soutředění sboru (včetně rodinných příslušníků a přátel), ale i mnoho společných mimosborových akcí.
Repertoár sboru zahrnuje období od středověku po 20.století. Převažují ovšem skladby z období 19. a 20. století; mezi nejoblíbenější patří díla S. Rachmaninova, B. Martinů, F. Poulenca, J.Brahmse, A.Pärta, Zd.Lukáše nebo Petra Ebena. Repertoár je také často doplňován úpravami lidových písní, případně spirituály. Obrazek Sbor působí v Praze. Koncertuje několikrát do roka v Praze a v dalších městech Čech a Moravy. Sbor se zúčastňuje také sborových festivalů a soutěží, nejen v České republice, ale i v zahraničí.

 

Sukův komorní sbor SUKŮV KOMORNÍ SBOR
Sukův komorní sbor byl založen v září roku 1982 při Městském kulturním středisku v Benešově. Sbor zpíval původně ve smíšeném obsazení pod názvem Sukův pěvecký sbor, ale jeho tvář se postupně měnila. V říjnu roku 1986 se od původního sboru oddělil Sukův komorní ženský sbor a oba sbory existovaly současně vedle sebe. V prosinci roku 1987 smíšený sbor končí a zůstává pouze ženský Sukův komorní sbor. Sbormistryní a zároveň uměleckou vedoucí byla od jeho založení Dr. Jaroslava Modrochová. Sbor koncertuje jak u nás, tak i v zahraničí, například v Bulharsku a Německu. Je každoročně účastníkem hudebního festivalu „Sukovy Sedlčany“ a spolupořadatelem „Konopišťského nokturna“. Účastní se soutěží Písně přátelství a Pražské dny sborového zpěvu. V červnu 1987 Sukův komorní sbor absolvoval svůj první výměnný zájezd do Dánského města Horsens a následuje šňůra koncertních vystoupení v Německu a Francii. Sbor se každoročně účastní Mezinárodních sborových festivalů ve Francii, Itálii a Finsku. V listopadu 1989 koncertuje v Bazilice sv. Jiří na Pražském Hradě. Sukův komorní sbor je zakladatelem a pravidelným účastníkem benešovského hudebního festivalu „Jaro Josefa Suka“, jehož 1. ročník se konal v roce 1991. V roce 1995 přichází změna. Ze sboru odchází jeho vedoucí Dr. Modrochová a novou sbormistryní se stává Helena Sochová (Doležalová). Pouze v letech 1999-2002 sbormistryni zastupují Stanislav Mistr – sbormistr smíšeného pěveckého sboru Pražští pěvci a Lucie Hřebíková (Procházková) – sbormistryně smíšeného pěveckého sboru Carmina Nova. V letech 2008-2011 pak zastupuje David Nykl – sólista Janáčkovy opery v Brně a sbormistr mužského pěveckého sdružení VOSK Praha.

 

Čenský Jan JAN ČENSKÝprůvodní slovo
Vystudoval pražskou konzervatoř a trvale patří k oblíbeným českým hercům a moderátorům. Pro televizi natočil mnoho úspěšných inscenací, seriálů i pohádek - Když rozvod, tak rozvod, Dlouhá míle, Život na zámku, Princové jsou na draka, ad. Účinkoval v řadě filmů jako herec i jako dabér, spolupracoval s rozhlasem a je také velmi dobře známý milovníkům divadla. Dlouhodobě se věnuje moderování společenských akcí, soutěží, konferencí, galavečerů a festivalů. Své bohaté zkušenosti s veřejným vystupováním zúročuje jako lektor herectví, rétoriky, vystupování a komunikace.