Vlašim VLAŠIM
kostel sv. Jiljí
sobota 7. října v 18 hod.

Komorní orchestr Virtuosi Pragenses
Sólisté: Jaroslav Svěcenýhousle
            Karel Untermüllerviola

Slovem provází: František Kreuzman

Rezervace vstupenek:
Eva Venderová 724 085 931 nebo 313 039 458

     Program:
Antonio VIVALDI
1678 – 1741
Concerto in D con Violino Solo obligato, op. 3 č. 9
I. Allegro
II. Larghetto
III. Allegro
Jan Dismas ZELENKA
1679 – 1745
Hipocondrie a 7 Concertanti A dur, ZWV 178
I. Grave
II. Allegro
III. Lentement
IV. Adagio
Johann Sebastian BACH
1685 – 1750
Koncert a moll pro housle, smyčce a basso continuo, BWV 1043
I. Allegro
II. Adagio
III. Allegro
Wolfgang Amadeus MOZART
1756 – 1791
Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr, KV 364
I. Allegro maestoso
II. Andante
III. Presto

 

Jaroslav Svěcený JAROSLAV SVĚCENÝ - housle
Rodák z Hradce Králové (8.12.1960) je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.
Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.
Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Rusko, Brazílii, celou Evropu, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lybii, Maroko, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny atd.
Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů,za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a od té doby získal celou řadu dalších ocenění-jedno z posledních obdržel 9. prosince r. 2010 na Pražském hradě, kde z rukou hlavy státu převzal Zlatou plaketu prezidenta republiky.
Je spoluzakladatelem dnes již prestižních českých festivalů-Smiřické svátky hudby (velikonoční festival ve Smiřicích u Hradce Králové), Klášterecké hudební prameny na půvabném zámku v Klášterci nad Ohří, jejichž součástí jsou i letní mezinárodní houslové kurzy, pražské Tóny Chodovské tvrze a Kocianovo Ústí v Ústí nad Orlicí. Na zahajovacím koncertě festivalu Pražský podzim 2006 provedl J. Svěcený ve Dvořákově síni Rudolfina se světově proslulým symfonickým orchestrem BBC Philharmonic 2. houslový koncert Bohuslava Martinů. Díky přímému přenosu po rozhlasových vlnách přišly další zahraniční festivalové nabídky. Zkušenosti a kreativní nápady právě z těchto zahraničních cest ještě aktivněji využil při rozvíjení svých koncertních a festivalových aktivit v ČR. I na poli kompozičním je stále aktivnější - v únoru roku 2013 např. premiéroval v New Yorku svou skladbu "Strings for NYC", kterou věnoval občanům tohoto města, za což obdržel děkovný dopis newyorského starosty Michaela Bloomberga.
J. Svěcený je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18. až 21. století a dosud natočil komplet šesti CD a jedno DVD, na kterých zachycuje v různých skladbách a současně v bohatě vybavené bukletě představuje nejlepší české houslaře v evropském kontextu. V roce 2009 uspořádal s velkým mezinárodním ohlasem v pražském Obecním domě dvouměsíční výstavu SLAVNÉ EVROPSKÉ HOUSLE, jejíž součástí byly také koncerty ve Smetanově síni a koncertním klubu klasické hudby VIOLINO v Praze, jehož je také zakladatelem. U této příležitosti vydal exkluzivní česko-anglickou publikaci FAMOUS EUROPEAN VIOLINS, která na 140 detailních fotografiích zachycuje mistrovské housle čtyř staletí. V roce 2008 byl Jaroslav Svěcený jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.
Dlouhodobá charitativní činnost je nedílnou součástí jeho umělecké práce. Již 10 let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje s Nadačním fondem Porozumění, s NF Umění doprovázet (hospice v ČR), koncertoval bez nároku na honorář na řadě benefičních akcí, které pomáhaly lidem postiženým živelnými pohromami, pro nadaci manželů Václava a Livie Klausových, Ligu proti rakovině, Vizi’97 manželů Havlových atd.
(www.sveceny.cz)
Karel Untermüller KAREL UNTERMÜLLER - viola
Karel Untermüller (nar. 1972) je absolventem Pražské konzervatoře ve třídě Jaroslava Ruise a Hudební fakulty AMU v Praze u prof. Lubomíra Malého. Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností, jako jsou či byli Norbert Brainin, Sigmund Nissel a Thomas Kakuska.
Karel Untermüller je členem Heroldova kvarteta, souboru, který za dvanáct let své existence účinkoval v mnoha zemích Evropy, v Japonsku, Austrálii, Brazílii a na Havajských ostrovech. Kvarteto zavítalo do slavných koncertních síní, jako jsou londýnská Wigmore Hall, frankfurtský Sendesaal, L´Auditori v Barceloně nebo Palau de la Música ve Valencii.
Ansámbl natočil tři kompaktní disky, další snímky pořídil také pro Český rozhlas, ABC Classic FM Sydney, pro Hessenský rozhlas a společnost Supraphon. Soubor koncertoval např. s Josefem Sukem, Michalem Kaňkou či Ludmilou Peterkovou.
Heroldovo kvarteto je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu pro rok 2001.
Jako sólista spolupracoval Karel Untermüller s mnoha českými orchestry (Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Sukův komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeská filharmonie). Významná je jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby, houslistou Josefem Sukem. S ním a dalšími vynikajícími českými instrumentalisty (Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Jan Simon aj.) natočil tři kompaktní disky s komorními skladbami Antonína Dvořáka a Josefa Suka a vystupoval na mnoha koncertech, včetně festivalových večerů Pražského jara.
Karel Untermüller je často zván ke spolupráci s dalšími komorními soubory, jako host účinkuje např. s Wihanovým, Stamicovým a Haasovým kvartetem. Pravidelně se účastní Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, zaměřeného na komorní hudbu, kde spolupracoval např. s violoncellistou Jiřím Bártou, klavíristou Konstantinem Lifschitzem z Ruska, houslistkou Larou st. John z Kanady, britskou houslistkou Chloë Hanslip nebo s hornistou Radkem Baborákem.
Třetím rokem působí jako pedagog na Konzervatoři Teplice.
Virtuosi Pragenses VIRTUOSI PRAGENSES
Komorní orchestr VIRTUOSI PRAGENSES založil v roce 1970 přední český houslový virtuóz a dirigent Libor HLAVÁČEK. Členové tohoto vysoce renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritiky na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Vedle rozsáhlé domácí koncertní činnosti (včetně vystoupení na festivalu Pražské Jaro) účinkoval orchestr VIRTUOSI PRAGENSES na významných zahraničních pódiích - Wiener Festwochen, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festage Passau, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Pražský podzim, Podblanický podzim,Doteky české hudby,Talichův Beroun atd. Natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků vysoké umělecké kvality a spolupracuje s českými gramofonovými firmami. V repertoáru tohoto komorního tělesa jsou všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století. Tento komorní orchestr spolupracuje s význačnými domácími i zahraničními sólisty.
František Kreuzmann FRANTIŠEK KREUZMANN
Absolvent DAMU, obor herectví, je již čtvrtou generací slavného hereckého rodu. Působil rok v divadle v Mostě, téměř deset let v Realistickém divadle (později divadle Labyrint) v Praze. Hostoval v Národním divadle, Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v divadle v Mladé Boleslavi. Čtrnáct let spolupracuje s divadelním spolkem Kašpar. V současné době hraje také v Divadle Na Prádle a věnuje se své divadelní společnosti, se kterou vystupuje nejen v Praze, ale navštěvuje různá místa po celé republice. Přes deset let působil v Lyře Pragensis. A to nejen jako herec a recitátor, ale také jako scénárista a režisér. Zvláštní místo zaujímají v jeho profesním životě autorské projekty týkající se především slova. A to, ať se jedná o projekty, na kterých spolupracuje například s Alfredem Strejčkem („Píseň o sv. Františkovi z Assisi“, „Píseň o Bernadettě“, představení o T.G.M.), tak samostatná představení jako je „Králův poslední soud“ o životě českého krále Václava II. Rád spolupracuje s významnými českými hudebníky.