Načeradec NAČERADEC
kostel sv. Petra a Pavla
sobota 15. října v 18 hod.

PĚVECKÝ SBOR BENEŠOVSKÝCH UČITELEK
SUKŮV KOMORNÍ SBOR a L’ASENZIO PRAHA


Sbormistři:
Tomáš Pergel, Helena Sochová a Ludmila Bajerová

Sólisté:
Lenka Pergelovásoprán
Dana Jelínkováalt
Ondřej Sochatenor
Jiří Seberabas
Milan Janoušekvarhany
Silvia Královávioloncello

Slovem provází: Jan Čenský

     Program:
Jan Dismas Zelenka
1679 - 1745
Domine, Benedictus
výběr ze Mše Narození Páně D dur
Jaroslav Smolka
1933 - 2011
Gloria pro ženský sbor a violoncello
Antonín Dvořák
1841 - 1904
Mše D dur op. 86 "Lužanská"

 

Pěvecký sbor benešovských učitelek PĚVECKÝ SBOR BENEŠOVSKÝCH UČITELEK
vznikl na podzim roku 1981 a pracoval pod vedením Dr. Jaroslavy Modrochové. Brzy začal vystupovat na koncertech v Benešově i okolí, pravidelně se s úspěchem zúčastňoval soutěže "Písně přátelství", dvakrát koncertoval v Bulharsku, natočil pořad pro pražský rozhlas a zpíval také v katedrálách německých měst Míšně a Výmaru. Po několika letech se z tohoto sboru vydělil Sukův komorní sbor a členky původního Sboru benešovských učitelek pokračovaly v práci pod vedením Ing. Tomáše Pergela. Důsledná hlasová výchova a spolupráce s paní Ludmilou Hanzalíkovou přinesly své ovoce a úroveň pěveckého projevu sboru rostla. Zejména po listopadu 1989 začal sbor koncertovat v zahraničí. Navštívil Rusko s Pobaltskými republikami, Finsko, Rakousko, Belgii, Anglii, Německo, Dánsko a Švédsko. Významným úspěchem tohoto pěveckého sboru byla mimo jiné účast v mezinárodní soutěži "Pražské dny sborového zpěvu", odkud si v roce 1991 přinesl umístění ve stříbrném pásmu. Repertoár tvoří široké spektrum hudby světské i duchovní od nejstarších dob až po současnost.

 

Sukův komorní sbor SUKŮV KOMORNÍ SBOR
Sukův komorní sbor byl založen v září roku 1982 při Městském kulturním středisku v Benešově. Sbor zpíval původně ve smíšeném obsazení pod názvem Sukův pěvecký sbor, ale jeho tvář se postupně měnila. V říjnu roku 1986 se od původního sboru oddělil Sukův komorní ženský sbor a oba sbory existovaly současně vedle sebe. V prosinci roku 1987 smíšený sbor končí a zůstává pouze ženský Sukův komorní sbor. Sbormistryní a zároveň uměleckou vedoucí byla od jeho založení Dr. Jaroslava Modrochová. Sbor koncertuje jak u nás, tak i v zahraničí, například v Bulharsku a Německu. Je každoročně účastníkem hudebního festivalu „Sukovy Sedlčany“ a spolupořadatelem „Konopišťského nokturna“. Účastní se soutěží Písně přátelství a Pražské dny sborového zpěvu. V červnu 1987 Sukův komorní sbor absolvoval svůj první výměnný zájezd do Dánského města Horsens a následuje šňůra koncertních vystoupení v Německu a Francii. Sbor se každoročně účastní Mezinárodních sborových festivalů ve Francii, Itálii a Finsku. V listopadu 1989 koncertuje v Bazilice sv. Jiří na Pražském Hradě. Sukův komorní sbor je zakladatelem a pravidelným účastníkem benešovského hudebního festivalu „Jaro Josefa Suka“, jehož 1. ročník se konal v roce 1991. V roce 1995 přichází změna. Ze sboru odchází jeho vedoucí Dr. Modrochová a novou sbormistryní se stává Helena Sochová (Doležalová). Pouze v letech 1999-2002 sbormistryni zastupují Stanislav Mistr – sbormistr smíšeného pěveckého sboru Pražští pěvci a Lucie Hřebíková (Procházková) – sbormistryně smíšeného pěveckého sboru Carmina Nova. V letech 2008-2011 pak zastupuje David Nykl – sólista Janáčkovy opery v Brně a sbormistr mužského pěveckého sdružení VOSK Praha.

 

Čenský Jan JAN ČENSKÝprůvodní slovo
Vystudoval pražskou konzervatoř a trvale patří k oblíbeným českým hercům a moderátorům. Pro televizi natočil mnoho úspěšných inscenací, seriálů i pohádek - Když rozvod, tak rozvod, Dlouhá míle, Život na zámku, Princové jsou na draka, ad. Účinkoval v řadě filmů jako herec i jako dabér, spolupracoval s rozhlasem a je také velmi dobře známý milovníkům divadla. Dlouhodobě se věnuje moderování společenských akcí, soutěží, konferencí, galavečerů a festivalů. Své bohaté zkušenosti s veřejným vystupováním zúročuje jako lektor herectví, rétoriky, vystupování a komunikace.